Pravidla silničního provozu se učíme již v autoškole, a některá dokonce již jako děti od svých rodičů. Ovšem to neznamená, že je zdaleka všichni dodržují. S rostoucím počtem automobilů na našich silnicích se totiž najde i stále věší počet řidičů, kteří si se zákony nedělají až tak těžkou hlavu. Není tedy divu, že policisté často provádí kontroly.
Samozřejmě některá z těchto pravidel jsou porušována častěji než jiná, a jsou také jinak nebezpečné. Jedním z těch, na která policisté narážejí nejčastěji, je i alkohol za volantem. V naší zemi platí takzvaná nulová tolerance, což znamená, že řidič nesmí mít v krvi žádný alkohol.
Mnozí lidé si však myslí, že je to zbytečné. Koneckonců, když se napijí jen trochu, nijak je to neovlivní. To však není až tak pravda. Studie prokázaly, že již malé množství alkoholu zhoršuje soustředění a zpomaluje reakce, což jsou věci, které se nám mohou za volantem stát osudné.
Pak jsou zde samozřejmě i ti, kteří se opijí a v tomto rozjařeném stavu, kdy si myslí, že dokáží cokoliv, se projíždí s autem velkou rychlostí po městě. Ti jsou samozřejmě mnohem nebezpečnější jak sobě, tak svému okolí. V naprosté většině případů se jedná o mladé lidi s čerstvým řidičským průkazem, avšak i někteří starší toto praktikují.
Faktem však je, že tyto projížďky obvykle končí tragicky, pokud nejsou včas zastaveny například právě policií. A je to také důvod, proč jsou kontroly alkoholu u řidičů prováděny tak často. Zde je totiž prevence mnohem, mnohem lepší než léčba, a včasné zatavené může i zachránit životy.
Je totiž potřeba si uvědomit, že pokud řídíme pod vlivem alkoholu, ať už jsme pili jakékoliv množství, neohrožujeme jen sebe, ale i ostatní. A asi nikdo z nás nechce být zodpovědný za něčí život. Proto bychom tato pravidla rozhodně neměli podceňovat. Sice se nám nemusí líbit, avšak jsou zde z nějakého důvodu. A tím je v naprosté většině případů ochrana života a majetku.