Vzhledem dlouhodobě vysokým cenám nemovitosti v České republice musí naprostá většina lidí financovat svoje bydlení pomocí hypotéky. ČNB vydala před dvěma lety novou metodiku pro banky, kde doporučuje změnit přístup v poskytování hypoték. Do té doby bylo celkem běžné že hypotéku získal každý, kdo měl dostatečné příjmy. Po této změně došlo k opaku, a to k tomu, že banky poskytují mnohem nižší objem hypoték než v předchozích letech.
Jak ji získat?
Každá banka posuzuje žádosti o hypotéku podle vlastních interních předpisů, ale všechny banky víceméně dodržují doporučení České národní banky. Je tak potřeba mít nejenom dostatečné příjmy, ale i zcela minimální výdaje a samozřejmě že žadatel nesmí mít žádné dluhy, ani být po insolvenci. Pro skupinu osob se špatnou platební historií v podstatě neexistuje šance, jak hypotéku u některé z bank získat. Problém je v tom, že člověk si často může dostat do dluhů bez vlastního přičinění, což ale banky při vyřizování žádosti o hypotéku vůbec neberou v potaz.
Pokud si budete chtít vzít hypotéku, musíte dnes počítat s tím, že budete potřebovat:
-
Vlastní pozemek ke stavbě
-
Dům nebo byt k rekonstrukci
-
Nebo naspořenou určitou sumu peněz
Banky v dnešní době neposkytují stoprocentní hypotéky, a proto musíte mít naspořenou částku kterou vám banka ví počítá s ohledem na výši hypotéky, kterou si budete chtít vzít. Stále existuje možnost, že vám banka žádost o hypotéku zamítne. Co dělat v takovém případě? Pokud máte dostatečné příjmy a nebude vám vadit většinou vyšší úrok, můžete kontaktovat nebankovní sektor. Nebankovní instituce poskytují nebankovní hypotéky, které mají oproti klasické hypotéce od banky spoustu výhod. Ty jsou ale většinou vy koupený právě vyšším úrokem. Stojí ale za zvážení, zda si takovou hypotéku vzít, a zda budete mít finance na splácení vyšších úroků.